Podstawy samoobrony – czy warto je znać?

Sytuacje zagrożenia zdrowia i życia spowodowane atakami napastników zdarzają się wszędzie i w różnych okolicznościach. Na dobrą sprawę nigdy nie warto tracić czujności i dokładnie obserwować swoje otoczenie. Jednak oprócz tego bardzo ważna jest również umiejętność samoobrony, która rozwija, uczy i przygotowuje na sytuacje, w których trzeba zawalczyć o swoje życie i bezpieczeństwo. Oto co warto wiedzieć o samoobronie.

Czy warto znać podstawy samoobrony?

Oczywiście, że tak. Od najmłodszych lat ludzie kształcą się w wielu kierunkach, zdobywają wiedzę na tak wiele tematów, a często nie wiedzą nic na temat ochrony tego, co najcenniejsze, czyli swojego życia i zdrowia. Zdając sobie z tego sprawę, warto od razu przystąpić do pracy i poznać choćby podstawy samoobrony. Co to daje? Bardzo wiele.

Po pierwsze, wówczas człowiek dowiaduje się, jak używać swojego ciała w taki sposób, aby móc się obronić. O tyle o ile wiemy, które mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze lub co dzieje się z organizmem w wyniku pewnych urazów, nie wiemy, których części ciała używać, aby zadać efektywny cios i aby samemu się wówczas nie osłabić. Analiza odruchów i wiedza na temat tego, które kości są najtwardsze lub jaki ruch sprawia największy ból, daje ogromne możliwości w sytuacji zagrożenia.

Zalety samoobrony

Bardzo ważnym elementem zajęć samoobrony jest przyswojenie wiedzy na temat tego, jak myśli napastnik i przygotowanie chwytów, które pozwolą obronić się przed najczęściej zadawanymi ciosami. Wówczas człowiek ma świadomość, w jaki sposób napastnik stara się go obezwładnić i może szybko reagować, a nawet wyprzedzać jego ruchy.

Krav Maga

Jedną z najbardziej oczywistych zalet samoobrony jest oczywiście poznanie podstawowych chwytów, które pozwalają zadać napastnikowi ból i obezwładnić go przynajmniej na tyle, aby zyskać czas do ucieczki. Podczas zajęć samoobrony zyskuje się umiejętności obrony nawet przed takimi napastnikami, którzy trzymają nóż czy inny niebezpieczny przedmiot.

Bardzo ważnym elementem nauki samoobrony jest również zyskanie większej pewności siebie. Co więcej, grono osób dopiero wtedy dowiaduje się, jak wiele potrafi zrobić, aby się obronić. Osoby uczące się samoobrony zyskują świadomość swoich możliwości i zaczynają doceniać swój potencjał. To nieprawda, że osoby niskie i szczupłe nie są w stanie obronić się przed napastnikami albo że kobiety nie dadzą rady obezwładnić mężczyzny. W sytuacji zagrożenia priorytetem każdego człowieka jest przeżycie. Wówczas osoba jest gotowa zrobić wszystko, aby obezwładnić napastnika, a znajomość chwytów staje się wtedy dużym ułatwieniem.

Czego uczy samoobrona?

Podczas samoobrony człowiek zyskuje świadomość tego, jakie działanie jest w stanie podjąć w ciągu sekundy, co daje mu dużą przewagę nad napastnikiem, który nie spodziewa się reakcji. Podczas samoobrony ludzie uczą się odruchów, dzięki którym można działać szybko, również wtedy, kiedy napastnik wyłania się nagle zza rogu budynku czy z przydrożnego lasu. Przede wszystkim jednak samoobrona uczy pokonania paraliżującego strachu i pozwala wyzbyć się przekonania, że w momencie ataku nie wiadomo co robić.

Dzięki samoobronie ludzie stają się silniejsi fizycznie i psychicznie, co pozwala im działać w razie potrzeby. Po poznaniu podstaw samoobrony można kontynuować te treningi lub rozpocząć profesjonalne zajęcia sztuk walki krav maga w KRAV GYM, które rozwijają fizyczną i psychiczną siłę oraz umiejętności walki. Pewność siebie zdobyta na zajęciach przekłada się również na codzienne życie, dlatego nie ma wątpliwości, że warto znać podstawy samoobrony z wielu powodów.