Ile kalorii można spalić na rowerze?

Jazda na rowerze angażuje do pracy całe ciało, poprawiając ogólną kondycję i wydolność organizmu. Wymagająca sporych nakładów pracy jazda na rowerze jest obecnie jedną z preferowanych przez wiele osób metodą spalania kalorii, choć oczywiście zauważane efekty nie wezmą się tu z rekreacyjnej jazdy raz w tygodniu. Rower wspomoże spalanie kalorii dopiero wtedy, gdy potraktujemy go jak intensywny, pełnoprawny trening poprzedzony rozgrzewką i zakończony ćwiczeniami rozluźniającymi mięśnie. Ile jednak kalorii jesteśmy w stanie spalić na rowerze w praktyce?

Od czego zależy ilość kalorii spalonych na rowerze?

Wpisanie w wyszukiwarkę zapytania o to, ile kalorii spalimy jeżdżąc na rowerze potrafi dać naprawdę mylące rezultaty. Zwolennicy jazdy twierdzą, że naprawdę dużo, podczas gdy ci którzy spróbowali raz i nie odnieśli zadowalających rezultatów kontratakują opinią, że rower to tylko praca nóg. W rzeczywistości jednak żadna z grup nie ma racji, bo nie da się ot tak wyliczyć i określić ile kalorii spalimy jadąc na rowerze.

Naprawdę wiele czynników wpływa na ostateczną liczbę spalonych kalorii: płeć, wiek, czy waga rowerzysty to tylko niektóre z nich i choć mają ogromne znaczenie w ostatecznych obliczeniach, pod uwagę należy wziąć też kwestie takie jak czas jazdy, tempo oraz stopień trudności trasy. Jeżdżąc więc po górach i zakładając, że większość trasy pokonujemy w podjeździe, narzucając sobie przy tym dobre tempo spalimy więcej, niż szalejąc z dużą prędkością po płaskim terenie dookoła parku.

Standardowo przyjęte wyliczenia mówią, że osoba ważąca 60 kilogramów spali podczas godziny jazdy około 486 kalorii, zakładając że jej tempo jazdy utrzymuje się na poziomie około 20 kilometrów na godzinę.

Dokładniejsze wyliczenia można uzyskać korzystając ze wszelkiego rodzaju kalkulatorów kalorii dostępnych w sieci lub, co znacznie skuteczniejsze, wsiadając na rower z podłączoną w smartfonie aplikacją śledzącą bardzo dokładnie trasę pod względem dystansu, prędkości i ukształtowania terenu.

Spalanie kalorii na rowerze

O czym pamiętać chcąc spalić kalorie na rowerze

Kolarstwo to sport wysiłkowy, który choć pozornie angażuje w pracę wyłącznie nogi, w rzeczywistości wymaga wysiłku całego ciała. To właśnie świadome angażowanie wszystkich partii mięśni powoduje, że ilość spalonych kalorii wzrasta. Nie ma sensu oczywiście podchodzić do jazdy na rowerze jako magicznego sposobu na pozbycie się zbędnych kilogramów – podobnie jak siłownia, bieganie czy jakiekolwiek zajęcia fitness, jazda na rowerze wymaga czasu, by jej efekty były zauważalne. Te wykraczają jednak znacznie poza spalanie kalorii.

Jazda na rowerze to przede wszystkim sposób na poprawę kondycji i funkcjonowania układu oddechowego. Podczas jazdy pilnuj więc, by oddychać równomiernie, dokładnie tak jak podczas biegania. Wysiłek jest tu jak najbardziej na miejscu, więc nie bój się przyspieszyć pod górkę niczym sprinter, ale pamiętaj – 20 minut sprintu wcale nie przyniesie wymarzonego spalania kalorii szybciej, niż rytmiczna i dynamiczna jazda po zróżnicowanym terenie przez godzinę. Jazda na rowerze wymaga pracy dużych partii mięśni, dlatego staraj się stopniowo pracować nad zwiększaniem swojego dystansu i nie przepracowywaniem mięśni – spalanie kalorii nie powinno odbywać się kosztem zakwasów. Chcesz wiedzieć ile dokładnie kalorii spaliłeś podczas pokonania konkretnego odcinka? Zamów nowe liczniki marki Wahoo i zobacz jak technologia pozwala liczyć kalorie!

Dodatkowe korzyści z jazdy na rowerze

Spalanie kalorii jest podczas jazdy możliwe przede wszystkim ze względu na energię, jakiej mięśnie potrzebują do wykonania pracy. Skoro jednak potrzebne są duże nakłady energii, rower pozwala nie tylko spalić tkankę tłuszczową, ale też wyregulować poziom cukru we krwi.

Regularne przejażdżki to też dobry sposób na walkę ze „złym” cholesterolem, co wyjaśnia tak dużą popularność jazdy na rowerze wśród osób starszych, narażonych na choroby układu krążenia. Spalanie kalorii jest tu więc tylko jedną z wielu zalet – rower warto rozważać pod kątem treningu ogólnego, wpływającego pozytywnie na kondycję całego organizmu. Jednogodzinna jazda średnim tempem może spalić nawet 500 kalorii, ale pamiętaj – wszystko zależy od twoich indywidualnych proporcji, tempa i ukształtowania terenu. Zwiększając tempo do 25 km/h i długość jazdy z godziny do 1,5, ilość spalanych kalorii wzrośnie dwukrotnie. Nie ma więc powodów, by się obijać – zwiększaj swoje tempo stopniowo i spalaj kalorie z głową!