Krótka historia zegarków do nurkowania

Podwodny świat od zawsze wzbudzał fascynację ludzi. Powstaje wiele akcesoriów pomagających w bezpiecznym nurkowaniu. Przykładem są nowoczesne zegarki do nurkowania, które wyposażone zostały w specjalne mechanizmy i zabezpieczenia.

„Więcej ludzi chodziło po Księżycu niż po najgłębszym miejscu w oceanie”. To stwierdzenie odkrywcy Don Walsh doskonale opisuje, jak mało wiemy o morzu. Ludzie jednak zawsze starają się zaspokoić swoją ciekawość. W celu zbadania dna morza potrzebujemy niezawodnych urządzeń, ponieważ bez nich nie byłoby nurkowania, jakie znamy dzisiaj – jednym z takich urządzeń jest właśnie zegarek do nurkowania.

Początki zegarków do nurkowania

W obliczu dzisiejszego bogatego wyboru zegarków nurkowych, możemy czasami zapominać o postępie, jaki musiał przejść ten specjalny zegarek, zanim dotarł do punktu, w którym jest dzisiaj. W porównaniu z czasem, który obejmuje historię nurkowania, historia zegarka do nurkowania wydaje się absurdalnie krótka. Zegarek nurkowy przeszedł w ciągu kilkudziesięciu lat niewyobrażalny proces rozwoju.

W dzisiejszych czasach kilka wielkich nazwisk branży zegarków twierdzi, że jako pierwsi opracowali zegarek nurkowy – jak dotąd nie udało się osiągnąć porozumienia. Rolex upiera się, że wynalazł „pierwszy wodoodporny i pyłoszczelny zegarek”, który był znaczącym krokiem naprzód, podczas gdy Blancpain ogłasza rok 1953 „stworzeniem pierwszego nowoczesnego zegarka nurka”.

Chociaż pierwsze próby wodoodpornych zegarków zostały wykonane już w XVII wieku, żaden nie sprawdził się na dłuższą metę. Na początku XX wieku woda wciąż była jednym z największych wrogów zegarka (razem z kurzem, wstrząsami, polami magnetycznymi).

Rolex a nurkowanie

Hans Wilsdorf pojawił się na scenie przemysłu zegarmistrzowskiego jako założyciel Rolex. Odegrał niezwykłą rolę w rozwoju zegarka nurkowego i zmienił bieg historii. W 1926 r. ambitny geniusz opracował zegarek, który był wodoodporny, a także pyłoszczelny, dzięki swojej uzwojeniowej koronie i ramie, które można było przykręcić do środkowej obudowy. Zegarek Oyster – przodek słynnej kolekcji Rolex Oyster – został wystawiony na próbę 7 października 1927 roku, kiedy brytyjski pływak wytrzymałościowy Mercedes Gleitze próbował przekroczyć kanał La Manche.

Nurkowanie z zegarkiem

Wytrzymałe zegarki do nurkowania zawdzięczają swoją trwałość specjalnym mechanizmom, które zapewniają wodoszczelność nawet na głębokości 200 metrów.

Podczas nurkowania Rolex Oyster znajdował się na łańcuszku na szyi. Publiczność była z pewnością zaskoczona, gdy zegarek nie tylko przetrwał ponad 10 godzin w lodowatej wodzie, ale nadal pracował z precyzją i dokładnością, co było zadziwiające i czyniło go pierwszym wodoodpornym zegarkiem w historii.

Pierwszy zegarek do nurkowania

Omega SA była pierwszą firmą, która w roku 1932 wyprodukowała i komercyjnie sprzedała zegarek do nurkowania. Będąc poprzednikiem dzisiejszej udanej kolekcji Seamaster, Omega Marine została przetestowana na nadgarstku słynnego przyrodnika i odkrywcy Charlesa Williama Beebe, który zanurkował na głębokość 14 metrów.

W 1935 r., na wniosek Royal Italian Navy, Officine Panerai dołącza do grona osób, które poświęciły się tworzeniu idealnego zegarka nurkowego i rozpoczynają opracowywanie własnego wodoodpornego zegarka – Panerai Radiomir. Jego nazwa pochodzi od proszku na bazie radu, który nadaje cyfrom i znacznikom tego zegarka jego świetlistość. W tamtym czasie wykonano tylko dziesięć prototypów zegarka – wszystkie wyposażone były w mechanizm Rolex chroniony przed wodą, z kopertą i koroną.

Dwa lata po wyposażeniu Royal Italian Navy w ten wodoodporny zegarek, Officine Panerai rozpoczął masową produkcję Panerai Radiomir, który jest dziś uważany za pierwszy podwodny zegarek wojskowy na świecie.

Znany producent zegarków Blancpain także brał udział w wyścigu o najlepszy wodoodporny zegarek. W 1953 r. Na prośbę francuskiej marynarki wojennej wypuszczono zegarek Fifty Fathoms. Ten czasomierz – jeden z pierwszych zegarów wodoodpornych do 100 metrów – można również zobaczyć na nadgarstkach Jacquesa Cousteau i jego zespołu w słynnym filmie „Le monde du silence” („Cichy świat”).