Krótka historia zegarków do nurkowania

Oceany zawsze miały silną fascynację ludzkości, biorąc pod uwagę fakt, że historia nurkowania mogła się rozpocząć już w 5000 roku pne, czyniąc ją tak starą jak sama ludzka cywilizacja. Nawet dzisiaj morze ma tak wiele sekretów i wątpliwe jest, abyśmy kiedykolwiek w pełni to zrozumieli.

„Więcej ludzi chodził po Księżycu niż w najgłębszym miejscu w oceanie.”

To stwierdzenie odkrywcy Don Walsh doskonale opisuje, jak mało wiemy o morzu – ale tak jak duch ludzkości, ludzie zawsze starają się zaspokoić swoją ciekawość. W celu dalszego zbadania cudownego piękna morza, wszystkich tych ludzi, którzy są na tyle odważni, aby dzielić się tym, potrzebujemy niezawodnych urządzeń, ponieważ bez nich nie byłoby nurkowania, jakie znamy dzisiaj. Jednym z takich urządzeń jest zegarek nurkowy.

Początki

W obliczu dzisiejszego przytłaczającego wyboru zegarków nurkowych możemy czasami zapomnieć o postępie, jaki musiał przejść ten specjalny zegarek, zanim dotarł do punktu, w którym jest dzisiaj.

W porównaniu z czasem, który obejmuje historię nurkowania, historia zegarka nurka wydaje się absurdalnie krótka. Ale stając się zaledwie setką lat, zegarek nurkowy przeszedł zadziwiający rozwój, przenosząc go z delikatnej nowości do solidnego i niezawodnego towarzysza.
Pierwszy zegarek do nurkowania

W dzisiejszych czasach kilka wielkich nazwisk branży zegarków twierdzi, że jako pierwsza opracowała zegarek nurkowy i jak dotąd nie udało się osiągnąć porozumienia. Rolex upiera się, że wynalazł „pierwszy wodoodporny i pyłoszczelny zegarek”, który był znaczącym krokiem naprzód „podczas gdy Blancpain ogłasza rok 1953” stworzeniem pierwszego nowoczesnego zegarka nurka „, dzięki Fifty Fathoms i Omega, że” stworzyli pierwszy prawdziwy zegarek nurkowy.

Ale spójrzmy na fakty:
Chociaż pierwsze próby wodoodpornych zegarków zostały już wykonane w XVII wieku, żaden prawdziwy postęp nie nastąpił przed trzema wiekami później. Na początku XX wieku woda wciąż była jednym z największych wrogów zegarka (razem z kurzem, wstrząsem, polami magnetycznymi i ogólnym otarciem).

Rolex a nurkowanie

Wtedy Hans Wilsdorf pojawił się na scenie przemysłu zegarmistrzowskiego – założyciel Rolex, który odegrałby niezwykłą rolę w rozwoju zegarka nurkowego – i zmienił bieg historii – można by to nazwać genezą współczesnego zegarka nurkowego. W 1926 r. Ambitny geniusz opracował zegarek, który był wodoodporny, a także pyłoszczelny dzięki swojej uzwojeniowej koronie, ramie i plecom, które można było przykręcić do środkowej obudowy, zwiastując nową erę: stulecie nie do powstrzymania rozwoju, który ostatecznie doprowadził do szerokiej gamy zegarków, które towarzyszą nurkom do najbardziej spektakularnych i tajemniczych części oceanów.Zegarek Oyster – przodek słynnej kolekcji Rolex Oyster – został wystawiony na próbę 7 października 1927 roku, kiedy brytyjski pływak wytrzymałościowy Mercedes Gleitze próbował przekroczyć kanał La Manche.

Nurkowanie z zegarkiem

Podczas tej śmiałej kąpieli nosiła Rolex Oyster na łańcuszku na szyi. Publiczność była z pewnością zaskoczona, gdy zegarek nie tylko przetrwał ponad 10 godzin w lodowatej wodzie, ale nadal pracował z precyzją i dokładnością, co było zadziwiające, co czyniło go pierwszym wodoodpornym zegarkiem w historii.
Wielkie umysły myślą podobnie: Omega, Panerai i Blancpain

Pierwszy zegarek do nurkowania

Omega SA była pierwszą firmą, która w roku 1932 wyprodukowała i komercyjnie sprzedała zegarek do nurkowania. Będąc poprzednikiem dzisiejszej, udanej kolekcji Seamaster, Omega Marine została przetestowana na nadgarstku słynnego przyrodnika i odkrywcy Charlesa Williama Beebe. głębokość 14 metrów.

W 1935 r., Na wniosek Royal Italian Navy, Officine Panerai dołącza do grona osób, które poświęciły się stworzeniu idealnego zegarka nurkowego i rozpoczynają opracowywanie własnego wodoodpornego zegarka – Panerai Radiomir. Jego nazwa pochodzi od proszku na bazie radu, który nadaje cyfrom i znacznikom tego zegarka jego świetlistość. W tamtym czasie wykonano tylko dziesięć prototypów zegarka – wszystkie wyposażone w mechanizm Rolex, który był chroniony przed wodą, z kopertą i koroną, którą można było przykręcić.

Dwa lata po wyposażeniu Royal Italian Navy w ten wodoodporny zegarek, Officine Panerai rozpoczął masową produkcję Panerai Radiomir, który jest dziś uważany za pierwszy podwodny zegarek wojskowy na świecie.

Znany producent zegarków Blancpain nie był tym, którego nie można pominąć w wyścigu o najlepszy wodoodporny zegarek. W 1953 r. Na prośbę francuskiej marynarki wojennej uruchomiono zegarek: „Fifty Fathoms”. Ten zegarek – jeden z pierwszych zegarów wodoodpornych do 100 metrów – można również zobaczyć na nadgarstkach Jacquesa Cousteau i jego zespołu w słynnym podwodnym filmie „Le monde du silence” („Cichy świat”).

Dodaj komentarz