Jak obronić się przed napastnikiem?
Pomimo, że współczesne realia nie wymagają już od nas walki o przeżycie, tak jak w przypadku naszych przodków, to jednak nie można z całą pewnością stwierdzić, że żyjąc w mieście zawsze można czuć się bezpiecznie. Najbardziej narażone pozostają kobiety, ale także każda osoba, która będzie mniejsza lub słabsza siłowo od potencjalnego napastnika. Jak skutecznie chronić siebie, a także przygotować na ewentualną konfrontację?
Środki służące do samoobrony
Rynek oferuje wiele różnych form ochrony, które mają za zadanie zagwarantować nasze bezpieczeństwo. Najczęściej można się spotkać z noszeniem gazu pieprzowego, który ze względu na małą wagę i wygodny rozmiar, może być trzymany w kieszeni od kurtki czy spodni. Ponadto, nie trzeba się obawiać przypadkowego naciśnięcia w miejscu publicznym, bo wszystkie tego typu środki mają specjalne zabezpieczenia.
Bardziej zaawansowanymi sprzętami będą paralizator, kamizelka nożoodporna czy też broń na kule gumowe, która jest dopuszczalna do używania bez pozwolenia. Samo kupno i noszenie przy sobie tego typu środków skutecznie podnosi poczucie pewności i bezpieczeństwa, jednakże w momencie niespodziewanego ataku może zabraknąć niezbędnych umiejętności czy też wyuczonej reakcji, aby z nich skorzystać.
Kurs samoobrony
Poza wyposażeniem się w dodatkowe akcesoria, warto zainteresować się dobrym kursem samoobrony, który skutecznie przygotuje ciało i psychikę oraz zapewni bezpieczne poruszanie się po ulicy. Podczas praktycznych warsztatów uczestnik będzie samodzielnie trenował sprawdzone techniki obezwładniające czy też pozwalające na szybką ucieczkę przed napastnikiem.
Również jest to dobry sposób na wyuczenie się prawidłowych reakcji, przykładowo uników czy natychmiastowego użycia noszonego przy sobie gazu pieprzowego lub broni. Niektóre tego typu zajęcia opierają się na filozofii i metodach wschodnich sztuk walki, przykładowo chińskim Kung Fu.
Ponadto, wzięcie udziału w kursie samoobrony skutecznie podnosi samoocenę, nadaje poczucia sprawczości i pewności siebie, co może pozwolić na potencjalne uniknięcie starcia z napastnikiem, który wyczuje psychiczną gotowość do konfrontacji.
Jak przekonuje, jest to bardzo skuteczna i prosta do nauki technika, która z powodzeniem jest stosowana w służbach mundurowych. Dzięki prowadzonym ćwiczeniom w parach, każdy uczestnik ma okazję sprawdzić swoje zachowanie oraz nauczyć się reagować na ruch przeciwnika. Są to bardzo praktyczne zajęcia, które jednocześnie nie wymagają użycia zbyt dużej siły fizycznej ani posiadania świetnej kondycji. Warto zainteresować się lokalnymi placówkami szkolnymi, które często współpracują z wykwalifikowanymi instruktorami, oferując nawet bezpłatny cykl tego typu zajęć.
Przezorny, zawsze ubezpieczony
Poza zaopatrzeniem się w niezbędne środki ochronne czy praktykowaniem sztuk walki albo skończeniem kursu samoobrony, oczywiście najlepiej się kierować starą, sprawdzoną maksymą. Nie warto decydować się na samodzielny powrót z nocnej imprezy, jeżeli czeka długa, samotna podróż piechotą przez ciemną ulicę.
Podobnie lepiej nie wybierać się w okolice samemu, których nie znamy, a nie należą do zbyt tłocznych i bezpiecznych. Dobrym też nawykiem jest noszenie przy sobie telefonu, wyposażonego w funkcję namierzającą. W tym celu powstało już wiele sprawdzonych aplikacji, które zazwyczaj rodzice montują w urządzeniach używanych przez dzieci. Jeżeli mimo wszystko planuje się samodzielny wyjazd w jakimkolwiek celu, zawsze warto poinformować najbliższą osobę, dokąd się wybiera i kiedy może się spodziewać powrotu czy ewentualnego kontaktu. Zapobieganie tego typu wydarzeniom zawsze będzie lepszym rozwiązaniem niż narażanie się na niepotrzebną konfrontację.