Kreatyna – najważniejsza odżywka na masę

Kreatyna jest najbardziej znanym i popularnym wśród sportowców związkiem chemicznym. Kreatyna składa się z trzech ważnych aminokwasów – glicyny, metioniny oraz argininy. Jest to związek chemiczny, który występuje naturalnie w każdym ludzkim organizmie. Produkowana jest głównie w wątrobie. Kreatyna dostarczana jest do komórek mięśniowych poprzez krew. We krwi łączy się z fosforanem, z którym łączy się w fosfokreatynę. Fosfokreatyna przekształca się w ATP (energię) w komórkach mięśniowych. Dzięki temu możliwe jest powstanie szlaku ATP-PC. Szlak ATP-PC jest odpowiedzialny za produkcję energii w sytuacjach kryzysowych.

Kto może stosować kreatynę?

Związek chemiczny, jakim jest kreatyna, przydatny jest osobom uprawiającym sport, w którym mamy do czynienia z nagłymi zmianami tempa. Dlatego tez tak wiele osób ćwiczących na siłowni zaopatruje się w kreatynę pod różnymi postaciami. Jeżeli natomiast wykonujemy ćwiczenia lub uprawiamy sport, w którym zachodzą tzw. przemiany tlenowe. Kreatyna powoduje ważne zmiany w naszym organizmie, więc każda osoba, która dopiero zapoznaje się z tym związkiem chemicznym, powinna dokonać odpowiednio przemyślanego wyboru. Wiele jest bowiem rodzajów kreatyny, które możemy spotkać w sklepach z odżywkami dla sportowców. Wybór ten warto jest przedyskutować z naszym trenerem personalnym.

Kreatyna jest łatwo dostępna. Wiele jest rodzajów produktów zawierających kreatynę, więc zawsze mamy szanse dopasować odpowiedni preparat do naszych indywidualnych potrzeb. Kreatynę możemy zakupić przede wszystkim na stronie internetowej danego producenta czy marki. Wszystkie produkty, które zawierają kreatynę możemy dostać również w sklepach stacjonarnych. W dzisiejszych czasach bowiem istnieje wiele różnych firm, które mogą nam zaoferować produkty dla stałych bywalców siłowni. Kreatyna jest bardzo popularnym rodzajem wszystkich istniejących odżywek czy preparatów jakie stosowane są przez osoby intensywnie ćwiczące.

Odmiany kreatyny i jej stosowanie

Według wielu osób, najlepszą formą kreatyny jest monohydrat kreatyny. Ten produkt stanowi najpewniejszą formę suplementów. Ważne jest, by podczas dokonywania wyboru odpowiedniego produktu danej firmy, sprawdzić czy ta popularna forma kreatyny występuje w danym produkcie. Istnieją inne formy kreatyny, np. jabłczany kreatyny czy cytryniany kreatyny. Są one również często używane, jednak monohydrat stoi na pierwszym miejscu spośród wszystkich odmian kreatyny. Najpierw trzeba zdobyć odpowiednia wiedzę, aby móc dokonać wyboru. Zawsze możemy poradzić się naszego trenera personalnego. Przede wszystkim, kreatynę wytwarza nasz organizm, jednak możemy ją pozyskać z mięsa wołowego, wieprzowego i ryb. Jednak ilości kreatyny, jakie potrzebne są osobom ćwiczącym intensywnie są zbyt małe, dlatego też stworzono specjalne suplementy diety, które uzupełniają odpowiedni poziom kreatyny w naszym organizmie. Stosowanie jej najczęściej odbywa się przez połykanie tabletek.