Kwas fosfatydowy zamiast keratyny

Keratyna to niezbędnik każdego szanującego się sportowca, a jej pozytywne oddziaływanie na ludzki organizm jest niezaprzeczalne i powszechnie doceniane. Powoduje ona szybki przyrost masy mięśniowej, zwiększenie sprawności fizycznej, wydolności oraz siły organizmu. Keratyna magazynuje energię w postaci fosforanu, który następnie istotnie wspiera pracę organizmu w trakcie trwania treningu.


Okazuje się jednak, że keratyna nie jest niezastąpiona, a na rynku pojawił się zupełnie nowy specyfik – kwas fosfatydowy. Owa substancja posiada wiele ciekawych właściwości, które okazują się być bardzo przydatne dla sportowców. Pierwsze efekty są widoczne już po 30 minutach od przyjęcia odpowiedniej dawki.

Co na to badania naukowe?

W badaniach brało udział 18 aktywnych fizycznie mężczyzn, którzy podzieleni zostali na 2 grupy. Pierwsza z nich stosowała kwas fosfatydowy, a druga przyjmowała produkt placebo. Kolejny etap trwał 8 tygodni, w trakcie którego badani mężczyźni trenowali siłowo 3 razy w tygodniu. Po tym czasie zbadano każdego z 18 ochotników pod względem zmian jaki zaszły w ciele jak i ogólnej wytrzymałości siłowej. Okazało się, że grupa przyjmująca kwas fosfatydowy zanotowała znaczny przyrost tkanki mięśniowej, spadek tkanki tłuszczowej oraz większą sprawność siłową. Niestety przeciwnicy tych badań podejrzewają, że były one zmanipulowane, grupa źle dobrana, a wszystko zostało zaplanowane przez sponsorów i producentów odżywek.

masa mięśniowa
Jednak przeprowadzono również inne badanie, w którym udział wzięło 28 sportowców, gdzie połowa przyjmowała kwas fosfatydowy, a druga fosfor. I w tym przypadku trening trwał 8 tygodni w trakcie, którego mężczyźni podobnie się odżywiali. Wynik był identyczny, jak w badanu opisanym wyżej. Grupa przyjmująca kwas uzyskała o wiele lepsze wyniki pod względem przyrostu masy mięśniowej, siły i wytrzymałości, a ponadto spaliła więcej tłuszczu w organizmie. Tym badaniom nikt nie zarzucił manipulacji i są uznane za wiarygodne
Można więc przyjąć, że działanie kwasu fosfatydowego jest naukowo potwierdzone i posiada on podobne właściwości co osławiona keratyna. Niestety powyższe badania nie odniosły się do poziomu obecnych hormonów w organizmie, a informacja ta jest ważna, kiedy chcemy również zatroszczyć się o swoje zdrowie.