Krav maga – najskuteczniejsza sztuka walki

Zajęcia ze sztuk walki to jeden z najskuteczniejszych sposobów do tego, aby nauczyć się podstaw samoobrony.

Jednakże warto pamiętać, że poszczególne sztuki walki dzielą się ze względu na styl i technikę, a także na miejsce ich pochodzenia. Jedną z najskuteczniejszych, a dodatkowo niezwykle wymagających sztuk walki jest właśnie Krav Maga.

Krav Maga znana nam przede wszystkim z filmów akcji, tak naprawdę jest sztuką walki, którą może trenować każdy. Pomimo wymagającej techniki można ją opanować w prosty sposób i nie tylko nauczyć się samoobrony, ale również wyładować napięcie. Czym właściwie jest Krav Maga i w jaki sposób można się jej nauczyć? Kto powinien udać się trening Krav Magi?

Co to jest Krav Maga?

Krav Maga powstała jako wojskowy system samoobrony i walki, który został przygotowany dla izraelskich Sił Obronnych. Technika samoobrony Krav Magi to tak naprawdę połączenie elementów boksu, karate, judo, aikido oraz zapasów. Z racji tego, że Krav Maga skupia się przede wszystkim na przydatnych sekwencjach ruchu, które są niezbędne w samoobronie, treningi są niezwykle wydajne.

Sam system samoobrony bazuje na prostych odruchach człowieka, które mogą zostać wykorzystane w momencie zagrożenia życia. Bezpośrednie ruchy w strategiczne miejsca, a także nauka wyjścia z mocnego uchwytu skutecznie ułatwia powstrzymanie napastnika w trakcie ataku.

Krav Maga – na czym polega?

Krav Maga mylnie postrzegana jest jako sztuka walki, wykorzystywana przede wszystkim do pokazania swoich umiejętności. W praktyce jednak jest ona systemem samoobrony, który może zostać wykorzystany w niespodziewanych sytuacjach. Wbrew pozorom Krav Maga nie jestem stylem, który nie podlega już modyfikacją. Jest wręcz odwrotnie – poszczególne techniki nieustannie ewoluują.

Treningi Krav Magi są niezwykle wymagające, gdyż trenujący będzie musiał nauczyć się podstaw boksu, a także poszczególnych sekwencji pozwalających na uwolnienie ciosu i chwytu w momencie zagrożenia życia. Treningi zmuszają do mocnego wysiłku fizycznego, czego efektem jest szybka nauka podstawowych chwytów i ciosów, które pozwolą wyjść z trudnej sytuacji. W praktyce wystarczy kilka miesięcy, aby nauczyć ciało reagować na zagrożenie.

treningi krav maga

Dlaczego Krav Maga jest taka skuteczna?

Osoby zastanawiające się nad nauką Krav Magi powinny mieć jednak świadomość, że jest to sztuka walki stawiająca przede wszystkim na unikanie walki. Podjęcie próby obrony siebie lub bliskiej osoby powinno być ostatecznością, a sama walka może nastąpić dopiero w momencie, kiedy jest nieunikniona. Stąd też trenujący uczą się uderzać szybko oraz skutecznie, aby jak najszybciej pokonać przeciwnika.

Krav Maga jest niezwykle skuteczna w momentach zagrożenia życia ze względu na to, że wykorzystuje naturalne odruchy człowieka w sytuacjach stresujących. Dzięki temu nie trzeba znać konkretnych sekwencji ruchu, aby móc obronić siebie i bliskie nam osoby. Chodzi przede wszystkim o to, aby jak najszybciej unieszkodliwić przeciwnika, nie narażając tym samym swojego życia oraz zdrowia.

Dla kogo jest Krav Maga?

Krav Maga jest przeznaczona dla wszystkich, którzy szukają idealnej sztuki walki przeznaczonej głównie do samoobrony. W zajęciach JB Akademii może wziąć udział każdy – bez względu na wiek czy płeć. Do trenowania Krav Magi nie potrzeba specjalnych umiejętności oraz predyspozycji, konieczne jest tylko zaangażowanie oraz wytrwałość w treningach.

Podczas zajęć z samoobrony uczestnicy poznają technika walki od podstaw, a następnie nauczą się ją wykorzystywać w przypadkach bezpośredniego zagrożenia życia.