Problemy ze wzrokiem a uprawianie sportu

Soczewki kontaktowe są idealnym rozwiązaniem dla osób z wadą wzroku, ponieważ noszenie okularów w pewnych sytuacjach może być niewygodne i utrudniać życie. Tradycyjne okulary nie sprawdzają się we wszystkich sytuacjach, na przykład podczas uprawiania sportu, dlatego lepszym rozwiązaniem są soczewki kontaktowe.

Soczewki czy okulary – co wybrać?

Osoby z wadą wzroku mają dwie możliwości korygowania widzenia. Jednym z nich są okulary korekcyjne. Częściej wybierane jednak są soczewki kontaktowe. Okulary nie należą do najtańszych. Na ich wysoką cenę składają się oprawki i szkła. Wybór oprawki jest kwestią gustu użytkownika, ale można je kupić już za kilkadziesiąt złotych, choć są i bardzo drogie. Natomiast na szkłach nie warto oszczędzać. Ich cena zależy od wady wzroku i dodatkowych opcji, takich jak:

  • powłoka antyrefleksyjna, niezbędna dla osób pracujących przy komputerze,
  • powłoka antyUV, która blokuje promieniowanie ultrafioletowe,
  • hydrofobowa niezbędna w trakcie deszczu i antystatyczna przeciwko osadzaniu się różnych pyłków na powierzchni szkieł,
  • blueblocker dla lepszego widzenia po zmroku,
  • szkła fotochromowe, chroniące przed nadmiernym światłem słonecznym.

Kupno takich okularów jest dużym wydatkiem i trzeba liczyć się z tym, że po jakimś czasie będzie konieczność wymiany ze względu na pogorszenie się widzenia lub poprawę wzroku, czy jakąkolwiek inną zmianę, wymagającą nowych szkieł. Soczewki są wygodniejszą formą korekcji widzenia, a poza tym zdecydowanie tańszą, bo w przypadku jakiekolwiek zmiany, po prostu kupujemy nowe soczewki o innej mocy. Ekonomiczniejszy jest zakup większych opakowań. Trzeba się również zaopatrzyć w pojemnik do przechowywania produktu medycznego oraz płyn pielęgnacyjny.

Wady wzroku korygowane za pomocą soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe obok okularów stanowią jedną z metod korekcji wad wzroku. Dzięki nim można poprawić pogorszone widzenie wynikające z krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu. Krótkowzroczność polega na tym, że osoba gorzej widzi z daleka, natomiast lepiej z bliska. Wadę tę korygują soczewki ze znakiem minus. Nadwzroczność natomiast powoduje dobre widzenie z daleka, a gorsze z bliska. Korygują tę wadę soczewki skupiające ze znakiem plus. Mogą je nosić ludzie starsi z powodu prezbiopii, czyli starczowzroczności, polegającej na utracie ostrości widzenia. Za pomocą tego typu produktów medycznych można również dokonywać korekcji astygmatyzmu, który powoduje, że widzenie jest zniekształcone, jakby za mgłą. Tu stosuje się soczewki cylindryczne. Nie tylko względy estetyczne są wskazaniem do noszenia soczewek kontaktowych, ale także lekarskie. Do nich należą, przede wszystkim duża wada w zakresie krótkowzroczności, podobnie różnowzroczności oraz bezsoczewkowości, nazywanej afakią, która polega na braku soczewki oka, wynikającej z przyczyn wrodzonych lub występującej po operacji, bądź pojawiającej się w wyniku choroby.

uprawianie sportu w soczewkach okularowych

Bieganie w okularach może być niewygodne. Warto rozważyć zakup soczewek kontaktowych.

Soczewki kontaktowe także dla sportowców

Wada wzroku może być dużym problemem w codziennym funkcjonowaniu. Szczególne trudności mogą mieć sportowcy, gdyż noszenie okularów uniemożliwia swobodę ruchów. Uprawianie dyscyplin sportowych wymagających refleksu, dużego pola widzenia oraz dokładności, może być nieosiągalne dla osób z wadami wzroku. Korygowanie wzroku dzięki okularom nie jest w przypadku sportowców lub osób prowadzących aktywny tryb życia najlepszym pomysłem. Uszkodzenie ich w trakcie wykonywania ćwiczeń na treningach może stanowić zagrożenie dla zdrowia sportowców. Poza tym uniemożliwiają wykonywanie czynności z powodu pojawiającej się na nich pary, utrudniającej widzenie. Jedynym wyjściem w tej sytuacji stają się tylko i wyłącznie soczewki kontaktowe, bez których uprawianie wielu dyscyplin sportowych byłoby niemożliwe.

Te same problemy mogą mieć nie tylko sportowcy, ale również osoby aktywne fizycznie, czy uczniowie na lekcjach wychowania fizycznego. Bez soczewek wyjście może być tylko jedno – zdjęcie okularów i narażenie się na gorsze widzenie i wszystkie wynikające z tej sytuacji problemy. Sportowcy, chcąc osiągać wysokie wyniki w swojej dyscyplinie, a jednocześnie sukcesy w sporcie, decydują się najczęściej na używanie soczewek kontaktowych, dzięki którym mogą bez problemu wykonywać wszelkie ćwiczenia. Zapewniają one, oprócz korekcji wzroku, doskonałe widzenie, swobodę ruchów, duże pole spostrzegania, a przy tym nie parują, nie zniszczą się podczas treningu. Jedyną dyscypliną, w której soczewki się nie sprawdzą, jest pływanie.