3000 kalorii dziennie – dieta dla aktywnych fizycznie

Normą jest, że osoby aktywne fizycznie wymagają specjalnej diety. Ćwiczenia, które są wykonywane regularnie, zawsze idą w parze ze zbilansowaną dietą. Najczęściej, możemy mieć do czynienia z dietą wysokobiałkową. Znaczna większość sportowców korzysta z takiej diety – dzięki zawartym w niej produktom, możliwy jest rozrost tkanki mięśniowej i uzyskanie wymarzonej sylwetki. Poza tym, ćwiczenia mają na celu zredukowanie tkanki tłuszczowej.

To, jakie mamy zapotrzebowanie na kalorie, jest przede wszystkim uzależnione od tego, jaki tryb życia prowadzimy. Osoby, które regularnie i intensywnie ćwiczą, potrzebują znacznie większej ilości kalorii każdego dnia. Jest to potrzebne do wyrównania strat energii po treningach. Posiłki takich osób muszą zawierać się z większej ilości składników odżywczych i witamin.
Dużo zależy również od typu i celu treningów. Osoby, które przechodzą proces redukcji, rzeźby czy budowania masy mięśniowej, potrzebują znacznie innej diety.

Dieta osób aktywnych fizycznie musi być przede wszystkim bogata w białko. Produkty, jakie są najczęściej wykorzystywane w diecie, mają za zadanie stanowić uzupełnienie wszystkich ewentualnych niedoborów. Stosując prawidłową dietę, możemy bez obaw wykonywać wszystkie treningi oraz codzienne obowiązki. Zbilansowana i rzetelnie przemyślana dieta zapobiegnie osłabieniom czy braku witamin.

Jak informuje Dominik Kopczyński – „w przypadku diety mającej 3000 kalorii dziennie, ilość białka powinna wynosić około 150 – 180 gramów na dobę”.

 

Zasady diety dla sportowców

  • Regularne spożywanie posiłków – jedna z najważniejszych zasad. Pozwala ona utrzymać prawidłowy metabolizm. Poza tym, pomiędzy posiłkami nie będziemy odczuwać głodu, co wiąże się z brakiem podjadania. Oprócz tego, spożywając posiłki w regularnych odstępach czasu, wpływamy na przyspieszenie i poprawę metabolizmu. Regularne spożywanie posiłków, powinno odbywać się co 3-4 godziny.
  • Umiejętne ułożenie diety – najczęściej, w tym przypadku, sportowcy sięgają po poradę dietetyków lub trenerów personalnych. Potrafią oni dobrać odpowiednie ilości białek, tłuszczy i węglowodanów do typu naszych treningów.

Mięso

  • Odpowiedni wybór produktów spożywczych – nasza dieta musi być bogata w chude mięso, ryby, przetwory mleczne – mleko czy sery twarogowe, rośliny strączkowe oraz warzywa i owoce. Dobierane produkty muszą dostarczać nam właściwe proporcje białek, tłuszczy i węglowodanów. Nie można zapomnieć o witaminach, minerałach i innych substancjach odżywczych. Produkty spożywcze, jakie są w naszej diecie, muszą być również bogate w antyoksydanty. Są to składniki, które zapobiegają rozwojowi wolnych rodników. Te z kolei, mogą uszkadzać komórki. Istotne są również grube kasze, pieczywo pełnoziarniste czy brązowy ryż. Te produkty zawierają mnóstwo błonnika, który ma za zadanie oczyszczać jelita.
  • Suplementy i odżywki – po pewnym czasie, możliwe jest dołączenie ich do naszej diety. Warto jednak pamiętać, że należy tę sprawę omówić z dietetykiem lub z trenerem personalnym. Stosowanie suplementów w nadmiarze lub nieumiejętnie, może stanowić problem. Jeśli jednak odżywki białkowe są stosowane zgodnie z naszym zapotrzebowaniem, możemy szybciej osiągnąć nasz cel, jakim jest wymarzona sylwetka. W dzisiejszych czasach, popularne są batony proteinowe. Są one świetną przekąską, która nie dostarcza nam nadmiernej ilości kalorii.
  • Przygotowywanie potraw w odpowiedni sposób – będąc na diecie, należy szczególnie pamiętać o tym, że odpowiednie przygotowywanie potraw pozwoli nam zachować ich właściwości odżywcze. Wiadomym jest, że nadmierna obróbka termiczna warzyw pozbawia je pewnej ilości witamin. To dlatego, najczęściej zalecane są warzywa surowe. Z kolei mięso i ryby, należy przygotowywać w miarę możliwości w piekarniku lub w parowarze, szybkowarze czy w wolnowarze.

Dieta, która ma poniżej 3000 kalorii, może znacznie osłabić nasz organizm i wyniki w sporcie. Należy brać pod uwagę, że popularne głodówki naprawdę są złym wyjściem. Organizm osoby ćwiczącej potrzebuje znacznie więcej energii przede wszystkim z powodu regularnych ćwiczeń.

Wszelkie niedobory odbiją się nie tylko na naszym wyglądzie, ale również sile do ćwiczeń i zdrowiu. Dlatego, w trakcie diety należy przestrzegać wszystkich jej zasad. Niezwykle pomocna jest pomoc trenerów personalnych oraz dietetyków.