Rozgrzewka i ćwiczenia przygotowujące do gry w tenisa

Wykonanie rozgrzewki jest niezbędne przed podjęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej związanej ze wzmożonym wysiłkiem.

Dotyczy to zarówno profesjonalnych sportowców, jak i amatorów. Obowiązek wykonania rozgrzewki spoczywa więc na każdej osobie uprawiającej grę w tenisa niezależnie od stopnia zaawansowania.

 

Dlaczego rozgrzewka przed wysiłkiem fizycznym jest tak istotna?

 

Mięśnie, choć wytrzymałe, są wrażliwe na obciążenia wywołane intensywnym wysiłkiem. Na przeciążenia powstałe w wyniku wykonywania aktywności fizycznej narażone są również stawy, których ból jednoznacznie wskazuje na nieprawidłowości w programie treningowym.

By zapobiegać nieprzyjemnym dolegliwościom ze strony mięśni i stawów, przed każdym wysiłkiem należy wykonać właściwą rozgrzewkę – zestaw energicznych, lecz krótkich, ćwiczeń, które pozwalają dotlenić i poprawić ukrwienie mięśni, przygotowując je tym samym do dalszej pracy.

Już nawet dziesięciominutowa rozgrzewka sprawia, że późniejszy wysiłek fizyczny stanowi mniejsze obciążenie dla organizmu. Właściwie przygotowanie mięśni przed treningiem oznacza więc:

  • pobudzenie mięśni do działania
  • brak zakwasów
  • znaczne ograniczenie występowania kontuzji
  • brak występowania dolegliwości bólowych na skutek wykonywania gwałtownych ruchów w trakcie wysiłku fizycznego

Osoby wykonujące rozgrzewkę przed podjęciem wysiłku związanego z aktywnością fizyczną osiągają znacznie lepsze wyniki i cechują się lepszą koordynacją psychoruchową. Niewłaściwe przeprowadzenie lub całkowite pominięcie ćwiczeń rozgrzewających znacząco zmniejsza efektywność zawodnika – zarówno zawodowca, jak i amatora.

 

Rozgrzewka przed treningiem tenisowym 

 

Tenis stanowi sport wymagający, aktywujący liczne grupy mięśni w całym ciele. Uprawianie tej dyscypliny wiąże się z wykonywaniem niezwykle zamaszystych, lecz także precyzyjnych ruchów ramion, mających na celu posłanie piłki tenisowej w wyznaczonym kierunku. Istotne jest również właściwe ułożenie stóp oraz kolan, przyjmujących na siebie znaczną część wysiłku.

By nie dopuścić do przeciążenia mięśni i stawów, które w efekcie mogą skutkować bolesnymi i trudnymi do wyleczenia kontuzjami, przed każdym treningiem tenisowym należy wykonać dopasowaną do specyfiki tego sportu rozgrzewkę. Skuteczna rozgrzewka tenisowa cechuje się przede wszystkim tym, że uwzględnia ruchy wykonywane podczas gry, czym przygotowuje ciało na intensywny wysiłek na korcie.

 

Z jakich elementów składa się rozgrzewka tenisowa? 

 

Rozgrzewkę tenisową można podzielić na dwie podstawowe części: ćwiczenia ogólnorozwojowe i ćwiczenia z rakietą tenisową.

  • Ćwiczenia ogólnorozwojowe 

Ćwiczenia ogólnorozwojowe stanowią pierwszy etap właściwie zaplanowanej rozgrzewki tenisowej. W ich skład wchodzi trucht, w trakcie którego wykonywane są również krążenia ramion, skoki na jednej nodz oraz wyskoki i wypady w bok. Większa część ćwiczeń ogólnorozwojowych wchodzących w skład rozgrzewki tenisowej ma charakter dynamiczny, istotne jest jednak także wprowadzenie elementów statycznych, przede wszystkim dotyczących rozgrzania stawów – skokowych, kolanowych, nadgarstków i barków.

  • Ćwiczenia z rakietą tenisową 

Drugim etapem rozgrzewki tenisowej są ćwiczenia z rakietą polegające na odbijaniu piłki w pierwszej kolejności forhendem, a następnie bekhendem. Po wykonaniu serii odbić w pojedynkę, pozostałą część rozgrzewki warto wykonać z innym zawodnikiem, starając się utrzymać piłkę ponad powierzchnią kortu.

Rozgrzewka tenisowa służy nie tylko właściwemu przygotowaniu do meczu ciała, lecz również umysłu. Wykonywane ćwiczenia pozwalają tenisiście na wejście w stan skupienia niezbędny do uzyskania pożądanych wyników na korcie.

ćwiczenia

 

Na co należy zwrócić szczególną uwagę w trakcie wykonywania rozgrzewki? 

 

W trakcie wykonywania rozgrzewki tenisowej należy pamiętać o tym, by nie dopuścić do przeforsowania i nadmiernego rozciągnięcia mięśni, gdyż może to powodować większe ryzyko wystąpienia kontuzji. Konieczne jest również zwrócenie uwagi na właściwą ilość ćwiczeń o charakterze dynamicznym – zaniedbanie tego elementu na rzecz statycznego rozciągania mięśni jest błędem, który znacząco obniży efektywność rozgrzewki.

Rozgrzewka tenisowa ma na celu właściwe przygotowanie do potyczek na korcie ciała i umysłu zawodnika. Obok ćwiczeń wprowadzających, elementem niezbędnym do podjęcia gry jest posiadanie właściwego sprzętu zapewniającego komfort w trakcie meczu.

Odpowiednio dobrana rakieta, obuwie oraz odzież do gry w tenisa pomagają polepszyć wyniki oraz obniżyć ryzyko powstawania kontuzji. Tenisiści poszukujący wysokiej jakości sprzętu znajdą niezbędne wyposażenie w profesjonalnym sklepie sportowym Come-on zajmującym się sprzedażą ekwipunku przeznaczonego zarówno dla amatorów, jak i zawodowców.