W jakim celu sportowcy wykonują badanie EEG?

Elektroencefalografia, czyli EEG, to badanie rozpoznające choroby naszego mózgu. Jest niezwykle ważne w kontekście diagnostyki wielu chorób układu nerwowego, a zwłaszcza padaczki. Dzięki EEG możliwe jest również rozpoznanie rodzaju śpiączki w którą zapadł pacjent. Jak dokładnie wygląda badanie i kiedy się je wykonuje?

Jak wyglądania badanie EEG?

Badanie EEG wykonuje się zarówno na stojąco, jak i na siedząco. Pacjent powinien być wtedy zrelaksowany i pozostawać w bezruchu. Elektrody umieszczane na jego głowie zbierają dane w zakresie aktywności bioelektrycznej mózgu i w późniejszym czasie dają opis wszelkich nieprawidłowości. Cały proces trwa około 20 minut i jest całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny.

Przed badaniem pacjent nie powinien pić napojów pobudzających w postaci popularnych dziś energetyków, kawy, mocnej herbaty czy alkoholu.  Najlepiej też, gdy jego włosy umyte są z dniem poprzednim, a on sam nie użyje na nich środków stylizujących, na przykład lakierów czy żeli do włosów.

W dniu badania pacjent powinien stawić się z przygotowanymi zaleceniami od lekarza prowadzącego, typu wskazówki dotyczące przeprowadzenia badania – czy ma być ono przeprowadzone we śnie, czy może podczas czuwania. Co więcej, badany musi też przedstawić poprzednie wyniki EEG, jeśli takie oczywiście posiada. Powinien również pamiętać o spisie aktualnie przyjmowanych przez niego leków.

Wskazania do wykonania badania EEG

Lekarze na badanie EEG kierują w dość specyficznych przypadkach. Na przykład wtedy, kiedy nie potrafią wyjaśnić nagłych omdleń swego pacjenta, zaburzeń jego wzroku i słuchu, a także gdy z niewyjaśnionych przyczyn coraz częściej traci on równowagę.

Wśród pozostałych wskazań do badania EEG wymienić można epilepsję lub jej podejrzenie, silne bóle głowy w postaci migren i zaburzenia snu. Badanie wykonuje się też w diagnostyce neurologicznej oraz w przypadku sportowców uprawiających kontuzyjne sporty.

Sprawdzanie pracy mózgu EEG

W jakim celu sportowcy wykonują badanie EEG?

W związku z powyższym, badanie EEG jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy pacjent narażony jest na liczne kontuzje. Dlatego sportowcy trenujący sporty walki, piłkarze czy inne osoby uprawiające sporty ekstremalne powinni wykonywać je regularnie. W niektórych przypadkach, na przykład przed zawodami, są one wręcz wymagane.

Wśród wielu pozostałych badań, które sportowcy powinni wykonywać, badanie EEG stanowi więc swoistą podstawę. To ono bowiem potrafi wskazań liczne nieprawidłowości w obszarze mózgu, które powstać mogą na skutek ryzykownych sportów.

Gdzie wykonać badanie EEG?

Badanie EEG wykonać można zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Bywają sytuacje, gdy pacjentowi, z jakiś powodów zależy jednak na wykonaniu go w warunkach domowych lub klubowych. Na szczęście jest to możliwe, na przykład we Wrocławiu. Prywatna Praktyka Lekarska  wykonuje badanie w domu pacjenta w sytuacji, gdy ten ma utrudnione dotarcie do pracowni, etc. To rzecz jasna w wielu sytuacjach bardzo duże ułatwienie.

Kiedy uprawiamy sport, zwłaszcza ten kontuzyjny pamiętajmy, że badanie EEG stanowi ważną kontrolę naszego stanu zdrowia. A gdy zbliżają się zawody, wykonanie go staje się dla nas po prostu koniecznością. Kiedy zignorujemy takie wskazania, możemy nawet nie zostać dopuszczeni do startu. Dlatego zorientujmy się razem z osobami nas prowadzącymi, gdzie powinniśmy poddać się kontroli, a w sytuacji, kiedy zależy nam na badaniu w warunkach klubowych, porozmawiajmy o tym z lekarzem wykonującym EEG.