Dobre rowery enduro – charakterystyka i ceny

Rowery enduro zaliczane są do rowerów górskich, jednak jest to dość specyficzny rodzaj, który dobrze sprawdzi się podczas pokonywania ekstremalnych tras. Każdy miłośnik jazdy w trudnych warunkach doskonale zdaje sobie sprawę jak ważny jest dobór odpowiedniego sprzętu, aby pokonanie zaplanowanego kursu nie było udręką. 

 

Czym cechują się rowery enduro? Jaki model wybrać?

Rowery enduro zostały zaprojektowane z myślą o pokonywaniu stromych zjazdów, ścieżek górskich pełnych dziur, kamieni oraz wszelkich innych przeszkód, które stanowią utrudnienie w jeździe. Rower enduro świetnie radzi sobie także w wjeżdżaniu po stromych ścieżkach. Rowery tego typu zostały specjalnie zaprojektowane aby zagwarantować nam w tak ekstremalnych warunkach jak największy komfort, wygodę i jednocześnie bezpieczeństwa.

Rowery enduro mają zazwyczaj skok ok. 160 -170 mm, który dość efektywnie tłumi wszelkie nierówności. Rowery te są wyposażone w dampery, czyli tylne amortyzatory, które zapewniają nam jeszcze większy komfort i przyjemność z jazdy.

Niektóre modele rowerów enduro np. model Canyon Strive są dodatkowo wyposażone w przycisk umożliwiający zmianę geometrii ramy.  Dzięki tej funkcji możliwe jest dostosowanie roweru do zjazdu lub do podjazdu. Funkcja ta jest niezwykle przydatna zwłaszcza dla profesjonalnych sportowców. W rowerach enduro bardzo ważną rolę odgrywają same opony, które muszą być odpowiednio dobrane zarówno pod względem wielkości jak i bieżnika. Kola do roweru enduro zazwyczaj są mniejsze, dzięki temu łatwiej zapanować nad sprzętem, wymijać przeszkody i kontrolować tor jazdy.

jazda na rowerze enduro

Rower enduro – jakie ceny?

Ceny rowerów enduro mogą znacząco się różnić w zależności od producenta, materiału, wielkości kół czy dodatkowych funkcji. Ceny rowerów enduro zaczynają się od 5 tysięcy złotych, a górna granica, można uznać, że nie istnieje. Na rynku spotkamy zarówno modele kosztujące  tysięcy złotych, jak te za 15 tysięcy.

Decydując się na przeznaczanie większego budżetu na zakup roweru enduro możemy spodziewać się znacznie lepszej jakości wykonania, wygodniejszej geometrii i lekkości. Rowery enduro w granicach 9-10 tysięcy zapewnią nam bezpieczeństwa, stabilność nawet w najtrudniejszych warunkach i jednocześnie będą służyły nam znacznie dłużej niż tańsze odpowiedniki. Jak wiadomo wysoka jakość wykonania pociąga za sobą wysokie koszty produkcji co jednoznacznie przekłada się na ceny sklepowe.

Decydując się na rowery z wyższej półki możemy korzystać z najnowocześniejszych rozwiązań technicznych, które z pewnością będą odczuwalnie poprawiały komfort jazdy.

 

Na jakie modele warto zwrócić uwagę?

Duży wybór rowerów zarówno w sklepach internetowych jak i stacjonarnych często sprawia, że ciężko zdecydować się na jeden konkretny model. Podpowiadamy zatem, jakie modele cieszą się pozytywną opinią użytkowników.

Dartmoor Blackbird, rower ten możemy zakupić już za ok. 7 tysięcy złotych. Cechuje go bardzo dobra amortyzacja, skok 160 mm, nowoczesna geometria, którą można zmienić na bardziej stromą. Ten model cieszy się wyjątkową popularnością zwłaszcza ze względu na bardzo dobre parametry i jednocześnie dość niską cenę.

Kolejnym już nieco droższym, bo kosztującym ok. 8 tysięcy złotych rowerem enduro jest Commencal Meta Am V3 Origin. Jego skok podobnie jak u poprzednika wynosi 160 mm, ponadto rower jest wyposażony w wysokiej jakości hamulce SRAM DB! Oraz napęd SRAM NX 1×11.

Polecamy Wam również modele polskiego Krossa na rok 2018 – już w ofercie.

Szczególnie zachwalanym elementem są świetnie przystosowane do jazdy koła, które dzięki swojej powierzchni i agresywności są w stanie zapewnić maksymalny komfort nawet podczas ekstremalnej jazdy.