Kiedy kłuje w krzyżu – leczenie dyskopatii

Dzisiejszy tryb pracy zmusza nas do pozostawania w bezruchu przed  komputerem przez kilkanaście godzin dziennie. Poruszamy się głównie siedząc w samochodzie. Jesteśmy otoczeni ciągłym stresem, który wpływa na napięcie mięśni. Do czego prowadzi taki sposób życia?

Dyskopatia to jedna z chorób wywołanych ewolucją człowieka. Wydłużenie życia, coraz mniej ruchu, jedzenie sprzyjające nadwadze. Wszystkie te czynniki mają wpływ na stan naszego kręgosłupa. Coraz więcej osób choruje na dyskopatię, czyli zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa.

Pomiędzy dyskami kręgosłupa znajdują się krążki międzykręgowe, które zbudowane są głównie z wody i mają za zadanie amortyzować wstrząsy i chronić kręgi przed ocieraniem.

Wcześniej wymienione czynniki powodują odwodnienie i utratę sprężystości krążków. W takim wypadku przy gwałtowniejszych ruchach następuje ucisk na tkanki nerwowe i odczuwamy ból. Zdrowy kręgosłup potrafi wytrzymać niesłychane obciążenia, jednakże zaniedbany może dawać się we znaki na każdym kroku. Co na to poradzić?

Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednie miejsce pracy.

→ Ważna jest wysokość biurka oraz krzesła, które powinno być regulowane w każdej płaszczyźnie, tak aby dopasować się do indywidualnych potrzeb człowieka.

→ Siedząc powinniśmy trzymać stopy płasko na podłodze w kolanach zachowując kąt 45o, plecy powinny być oparte o oparcie.

→ Krzesło należy dosunąć do biurka tak, żeby w przypadku utrzymania prawidłowej postawy swobodnie trzymać ręce na biurku. W trakcie dnia powinniśmy odejść od komputera na kilkanaście minut, aby wykonać ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie.

→ Po pracy wskazana jest nawet lekka aktywność fizyczna np. spacer. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest wizyta na basenie.


Woda nie tylko pozwala odciążyć zmęczony kręgosłup, ale także go przyjemnie masuje. Warto zwrócić uwagę, że praca siedząca to nie tylko praca biurowa, ale również zawód np. kierowcy. W przypadku osób pracujących fizycznie należy skupić się na odpowiednim podnoszeniem ciężarów oraz unikaniem nadmiernego stresu, który niepotrzebnie spina mięśnie dookoła kręgosłupa.

ból pleców

Kiedy jednak ból nie chce nas opuścić najlepszą formą pomocy jest fizjoterapia. Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuci wykonują szczegółowy wywiad z pacjentem. Istotnym jest opisanie naszego trybu życia, miejsca bólu, momentu i okoliczności jego pojawienia się. Oprócz teoretycznych pytań sprawdza się również fizyczny stan pacjenta. Przeprowadza się testy, które mają wywołać określone odruchy lub ich brak.

Dokładnie lokalizuje się także miejsce bólu, możliwości ruchowe (zginania i prostowania kończyny). W zależności od wyników pacjent kierowany jest do neurochirurga lub ortopedy, którzy to zlecają szczegółowe badania medyczne. Na podstawie których fizjoterapeuta może wybrać odpowiednie techniki manualne do leczenia. Są one dobierane indywidualnie do każdego pacjenta. Ich głównym zadaniem jest wzmocnienie mięśni pleców oraz brzucha, wyeliminowanie przykurczy i poprawienie napięcia skóry. Pracuje się także nad zwiększeniem ruchomości stawów oraz odpowiednim rozciągnięciem całego ciała.

Oczywiście rehabilitacja nie jest w stanie sprawić, aby krążek międzykręgowy znów był zdrowy. Pozwala jednak na zahamowanie procesu dyskopatii. Jedynym koniecznym warunkiem jest współpraca z fizjoterapeutą, wykonywanie samodzielnie ćwiczeń w domu i zastosowanie się do zasad ergonomii. Warto również na stałe wprowadzić do trybu życia pewien rodzaj wysiłku fizycznego. Wskazane jest również pozbycie się nadwagi, która w znaczny sposób obciąża kręgosłup. Pamiętajmy, że nasze zdrowie zależy głównie od nas samych, natomiast kręgosłup jest najważniejszą częścią naszego ciała, która pozwala nam na prawidłowe funkcjonowanie.


Skorzystaj z profesjonalnego leczenie dyskopatii w klinice KCM, odwołujemy do informacji przygotowanych przez ekspertów: http://www.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/fizykoterapia,146.htm